همه چیز در مورد مکنده صنعتی سیمان و وکیوم لودر

در صنعت سیمان و در فرآیند تولید آن، حجم بالایی از آلاینده ها ایجاد گشته و در فضا پخش می گرد که در کارخانه های سیمان تاثیرات منفی دارد. استفاده از مکنده صنعتی سیمان یا همان وکیوم لودر می تواند با حذف این آلودگی ها، به افزایش امنیت و بهینه شدن فضا های مرتبط با سیمان کمک کند. بهترین مکمل های مکنده سیمان، ایزوله کردن خطوط انتقال دهنده و بهره گیری از غبارگیر صنعتی می باشد. در کارخانه های سیمان روزانه به طور متوسط ۱۵ تن ماده که شامل مواد اولیه، افزودنی ها، سوخت فسیلی، خاکستر و سیمان می باشد ریخته می شود. این مواد ریخته شده باعث کاهش بازده تولید، افزایش خطر و بروز مشکلات زیست محیطی می شوند و به همین دلیل می بایست برای جمع آوری و دفع یا انتقال این ذرات چاره ای اندیشید. مناسب ترین روش استفاده از وکیوم لودر است.

نظافت کارخانه های سیمان از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا این کار باعث بازیافت مواد به منظور کاهش هزینه و افزایش سود آوری، جلوگیری از بروز آسیب به خطوط تولید و کاهش هزینه تعمیر و نگه داری آن ها، کاهش زمان از کار افتادگی دستگاه، افزایش سطح امنیت و بالابردن بهداشت در محیط های مرتبط به صنعت سیمان و در نهایت موجب افزایش کیفیت محصول نهایی خروجی می باشد.

انواع مکنده صنعتی مورد استفاده در صنعت سیمان:

برای امر نظافت و جمع آوری و مکش در کارخانجات سیمان می توان از دو نوع مکنده صنعتی بهره جست که هر کدام کاربرد های خاصی داشته و با توجه به نیاز نوع مناسب تعیین می شود. در ادامه دو نوع مکنده را توضیح خواهیم داد.

مکنده صنعتی ثابت

به منظور نظافت کارخانه های بزرگ که دارای سطوح ناهموار می باشند می توان از دستگاه مکنده صنعتی بهره برد. مکانیزم عمل این دستگاه به این صورت است که دهانه مکش در نزدیکی مکان مورد نظافت قرار گرفته و با توجه به سیستم تخلیه خودکار، آلودگی ها مکش و تخلیه می شوند و به همین ترتیب بهره گیری از نیروی کار انسانی تا حد زیادی کاهش می یابد. مکنده صنعتی رده ضد انفجار نیز دارد که می توان از آن در مکان های انفجاری کارخانه سیمان بهره برد.

مکنده کامیونی

هر نوع مکنده دیزلی می تواند بر روی کامیون قرار گیرد و به جاروبرقی صنعتی پرتابل یا وکیوم لودر تبدیل شود. دستگاه های دیزلی از قدرت زیادی برخوردارند و قابلیت مکش ذرات تا قطر ۶۰ میلیمتر را دارا می باشند. وکیوم لودر ها مجهز به مخزنی بزرگ می باشند که از طریق جاذبه و یا دمش تخلیه می گردند. از این مکنده می توان به طور بهینه در صنعت سیمان بهره جست که با آن می توان عملیات زیر را انجام داد:

۱) نظافت

در صورت نیاز به حذف آلودگی ها در محیط های صنعتی به دلیل سنگین و گاه چسبنده بودن مکنده های معمولی قابل استفاده نمی باشند و می توان از دستگاه های جاروبرقی صنعتی یا وکیوم لودر ها استفاده کرد.

۲) انتقال مواد

گاهی اوقات به دلیل نیاز به جابجایی و انتقال مواد در صنایع سیمان، می بایست از دستگاهی برای این کار استفاده کرد که قدرت مکش ذرات سنگین را داشته و همچنین بتواند به سادگی آن ها را در جایی دیگر تخلیه کند. از مهم ترین کاربرد های دستگاه وکیوم لودر انتقال و جابجایی مواد می باشد.

مزایای استفاده از مکنده صنعتی

با استفاده از این دستگاه می توان سرعت نظافت را بسیار افزایش داد، نیاز به نیروی کار را نیز کاهش داد و از این طریق موجب کاهش هزینه شد، با نظافت از آسیب به دستگاه ها جلوگیری کرد و گرد و غبار را از محیط کار زدود، انتقال مواد و جابجایی را به آسانی انجام داد و سطوح با دسترسی کم که در آن ها آلودگی پراکنده گشته است را نظافت کرد و به طور کلی باعث بهینه تر شدن نظافت و انتقال مواد شد.

جاروبرقی صنعتی یا مکنده صنعتی دستگاهی است که مجهز به پمپ قدرتمندی است که درون مخزن آن فشار منفی (خلا) ایجاد می کند و اختلاف فشار میان مخزن و هوای بیرونی سبب مکش جریان هوای بیرون به سمت مخزن می شود. دستگاه های جاروبرقی صنعتی با به منظور دستیابی به اهداف گوناگون هم چون نظافت، غبار گیری و انتقال مواد طراحی شده و مورد استفاده قرار می گیرند. دو مولفه حائز اهمیت در ارتباط با مکنده های صنعتی قدرت مکش و سرعت مکش می باشد. به عبارت دیگر قدرت مکش به میزان توانایی مکش مواد سنگین تر از فاصله دورتر و سرعت مکش به میزان سرعت انجام عملیات اطلاق می گردد. کاربران با توجه به نوع و حجم مواد مورد نظر برای جمع آوری مکنده ای با قدرت مکش و سرعت مکش مناسب انتخاب می نمایند.

کاربرد مکنده صنعتی در صنایع سیمان

یکی از کاربردهای مهم مکنده صنعتی در مکش مواد ریز و پودری مانند سیمان است که عملیات جمع آوری آن ها را از محیط با سرعت بالا و قدرت فوق العاده انجام می دهد. در کارخانه های سیمان در هنگام فرآوری محصولات، انتقال و یا حرکت بر روی نوار نقاله هم.اره مقدار زیادی از ذرات در محیط پراکنده می شود و سطوح را با لایه ای می پوشاند که به مرور زمان این لایه ها بر روی یکدیگر انباشته شده و موجب بروز اختلال در فرآیندهای صنعتی می شود. این در حالی است که مکنده صنعتی با کیفیت هر چه تمام و سرعت زیاد قادر به مکش این ذرات بوده که بدین طریق مواد به چرخه تولید باز می گردند و از اتلاف مواد اولیه و محصولات تولیدی جلوگیری به عمل می آید. دستگاه های جاروبرقی صنعتی مجهز به فیلترهای قدرتمندی هستند که از ورود کوچک ترین ذرات را به دام می اندازند و مانع از بازگشت دوباره ان ها به محیط می شوند.