پمپ وکیوم چرخ دنده‌ای

پمپ وکیوم چرخ دنده‌ای

پمپ وکیوم چرخ دنده‌ای

معرفی پمپ وکیوم چرخ دنده ای (gear pump)

پمپ های دنده ای از مهمترین انواع پمپ ها می باشند که در افزایش فشار سیالات لزج از آنها استفاده می شود. این پمپ ها در واقع دارای یک چرخ دنده می باشند که وظیفه ایجاد فشار و پمپاژ سیال را بر عهده دارد. از پمپ های چرخ دنده ای (gear pump) برای انتقال روغن مربوط به روغنکاری استفاده می شود بنابراین این پمپ های جزو اصلی سیستم های روغنکاری موتور و دیگر تجهیزات می باشند.

نحوه کارکرد پمپ وکیوم چرخ دنده ای (gear pump)

پمپ دنده ای دارای کارکرد ساده و سر راستی می باشد. کار پمپ از زمان دریافت سیال در ورودی پمپ آغاز می شود.. وقتی سیال بواسطه خلا ایجاد شده در بین دندانه چرخ دنده ها به سمت آنها حرکت می نماید با حرکت بیشتر چرخ دنده های سیال در بین دندانه ها محبوس می شود.

سیال محبوس شده با حرکت چرخ دنده های از سمت مکش و ورودی پمپ به سمت خروجی آن حرکت می نماید. شایان ذکر می باشد وجود درز بندی مناسب بین بدنه و دندانه های چرخ دنده برای انجام شدن مناسب این فرآیند مهم می باشند. در انتهای مسیر و در خروجی پمپ از آنجایی که سیال جایی برای حرکت پیدا نمی نمایند بنابراین سیال متراکم شده ( در واقعیت سیال مایع، روعن تراکم ناپذیر می باشد و منظور اعمال نیروی زیاد به سیال می باشد) . روغن فشرده شده از خروجی پمپ خارج شده و جهت مصارف روغن کاری به محل مورد نظر منتقل می شوند. شیر اطمینان انتهای پمپ فشار خروجی را پک نموده و در صورتی که فشار بیشتر شود عمل خواهد نمود.

مشکلات و تعمیرات در پمپ های چرخ دنده ای (gear pump)

وجود قطعات متحرک در ماشین آلات باعث ایجاد ساییدگی و شکست در قطعات می شود بنابراین هر ماشین دارای قطعات متحرک نیاز به تعمیر و نگهداری خواهد داشت. مشکلاتی که برای gear pump می تواند ایجاد شود به قرار زیر می باشد:

کاهش فشار
ساییدگی در دندانه ها و شکست
نگهداری پمپ های چرخ دنده ای

بررسی فاصله بین بدنه و دندانه های چرخ دنده و اصلاح آن است.
چک کردن درزبندی بین دندانه های دو چرخ دنده اصلاح آن
چک کردن شسر اطمینان و اطمینان و عملکرد مناسب آن

موارد بالا برخی از مشکلات و همچنین نگهداری های مورد نیاز برای پمپ چرخ دنده ای می باشد.

مواد مورد استفاده در ساخت اجزا پمپ دنده ای

مواد زیر را در ساخت قطعات مختلف پمپ دنده استفاده می شود.

شافت: از فولاد فرچ شده ساخته می شود

روتور ها: از آلپاژ فولاد

بدنه : از چدن خاکستری

موارد استفاده از پمپ دنده ای

استفاده از پمپ دنده ای خاص و محدود می باشد. از آنها برای روعنکاری گیر بکس و موتور در کاربردهای سرعت پاییت استفاده می شود. همچنین از آنها برای انتقال سوخت و روعن، سیستم سوخت رسانی بویلر و … نیز استفاده می شود.
بلوئر گریتکبلوئر تراندینبلوئر بوش پمپ های روتاری (دورانی)پمپ وکیوم چرخ دنده‌ایپمپ آب خانگی ایتالیایی پنتاکس

نوشته‌های مشابه