[av_textblock size=” font_color=” color=”]

وکیوم یا ام دی اف (MDF)، کدام یک بهتر است؟

وکیوم یا ام دی اف (MDF)، کدام یک بهتر است؟
وکیوم بهتر است یا ام دی اف (MDF)

در این مطلب قصد داریم که در خصوص وکیوم و MDF صحبت کنیم و با مقایسه آنها ببینیم که وکیوم بهتر است یا MDF، همچنین اطلاعات غلطی که تا امروز در این خصوص داشته اید را با هم اصلاح می کنیم تا بتوانید در زمان خرید هوشمندانه تر عمل کنید!
در این مطلب ما MDF و وکیوم را به صورت جداگانه توضیح می دهیم تا شما بتوانید این دو را بهتر و دقیق تر بشناسید و بسته به نیازتان تصمیم بگیرید که کدام یک بهتر است.

ام دی اف روکش وکیوم سفید
وکیوم چیست؟

اولین چیزی که باید بدانید و البته بسیاری از مردم در این خصوص در اشتباه هستند این می باشد که: “وکیوم نام یک نمونه از مصالح ساختن کابینت یا صنایع چوبی نیست! وکیوم روکشی است که برای روی MDF یا سایر صنایع چوبی که نیاز به روکش داشته باشند استفاده می شود.” پس این سوال که وکیوم بهتر است یا MDF معنی درستی ندارد و مثل این است که بپرسید که موز بهتر است یا پوسته اش.
روند استفاده از روکش وکیوم باعث می شود که هیچ هوایی بین سطح زیرین و روکش وجود ندارد و همین باعث می شود که روکش به صورت کامل و خوب روی سطح بچسبد. یکی از کلیدی ترین ویژگی های این نوع روکش این است که در حالی که بسیار نازک است و ضخامت کمی دارد، در شرایط مختلف از خود استحکام بسیار بالایی نشان می دهد.

روکش های وکیوم دارای رنگ های متنوع و استحکام بسیار بالایی هستند و به همین دلیل در صنایع چوب و MDF کاربرد بسیار زیادی دارند، اما بیشترین استفاده از این روکش ها در زمان هایی است که برای وسایلی که در معرض ضربه هستند استفاده می شود (مانند پایه مبل و عسلی، سرویس خواب و…) به این صورت مقاومت این قسمت ها را بالا می برند و از آسیب دیدن آن ها جلوگیری می کنند همچنین روکش های وکیوم برای روی کابینت ها، درب اتاق ها و درب دستشویی و حمام استفاده می شود. این روکش ها علاوه بر دوام و مقاومت خوب در برابر آسیب دیدن، دارای زیبایی خاصی هم می باشند و جلوه یکدست، ساده و شیک به خانه شما بدهند.

کابینت های ام دی اف وکیوم
MDF (ام دی اف) چیست؟

MDF مخفف عبارت (Medium-density fibreboard) است و نوعی از تخته فیبر می باشد که به روش خشک تولید می شود. MDF علاوه بر اینکه ویژگی های مناسب سایر ورق های فشرده مانند “تخته فیبر سخت شده، نئوپان و تخته های چند لایه” دارد، دارای ویژگی های بهتری است. همین خصوصیات و مزایا باعث شده است که MDF کاربرد های بسیار وسیعی داشته باشد و حتی در مواردی از آن ها به عنوان جایگزین چوب استفاده می کنند. در ادامه خصوصیات و مزایای MDF را با هم بررسی می کنیم.

تخته های ام دی اف

قیمت مناسب
استفاده از MDF به شما این امکان را می دهد که به راحتی از ظرافت و زیبایی آن استفاده کنید و حس و حال استفاده از چوب طبیعی را با دوام و مزایای بیشتری داشته باشید.
مقاومت بالا در برابر وارد شدن فشار
قابلیت استفاده از استفاده از روش های زیبا سازی مانند کشیدن روکش های چوبی و غیر چوبی، رنگ آمیزی و انواع رو سازی
قابلیت خم کاری
نداشتن خصوصیات بد چوب
لبه های صاف و قابلیت شکل پذیری بالا
سطوح صاف، بدون موج و دقیق
استفاده راحت از دستگاه های ابزار زنی، برشکاری و سمباده زنی
دارای تنوع زیاد در وزن مخصوص بر اساس سطح (دانسیته)
ویژگی های فیزیکی و مکانیکی بالا
تنوع بسیار بالا در روکش های مورد استفاده که به شما این امکان را می دهد که ورق های MDF مناسب سلیقه خود را پیدا کنید.
زمانی که شما از روکش هایی با جنس مختلف استفاده می کنید، ویژگی های آن روکش را به MDF اضافه می کنید. برای درک بهتر این موضوع بهتر است که با روکش های پلی گلاس و هایگلاس آشنا شوید.

خب، امیدوارم که تفاوت بین وکیوم و MDF را پیدا کرده باشید و این موضوع را فهمیده باشید که هیچ برتری نسبت به هم ندارند، چون تقریبا دو موضوع جدا هستند.

[/av_textblock]