وکیوم پمپ در کوانتومتر

وکیوم پمپ در کوانتومتر

[av_textblock size=” font_color=” color=”]

وکیوم پمپ در کوانتومتر

پمپ خلاء در کوانتومتر ، اسپکترومتر
جریان هوا در محفظه اپتیک طول موج های کوتاه تر از 190 nmرا از خود عبور نمی دهد چراکه اکسیژن و بخار آب موجود در هوا قدرت جذب بالایی برای طول موجهای کوتاه تر از 190nm دارند.
تعدادیی از عناصر بسیار مهم که دارای طول موج های کوتاهتر از 190nm هستند به شرح ذیل می باشد:
“C”: 133nm, 136nm,159nm, 165 nm, “N”: 149 nm, “P”: 177nm, 178nm , “S”: 180.7nm
برای اندازه گیری لاین نوری این عناصر نیاز به خارج نمودن اکسیژن و بخار آب موجود درمحفظه اپتیک و همچنین مسیر انتشار نور از منبع انتشار تا محفظه اپتیک داریم که این امر به دو روش امکان پذیر می باشد:

1- پاکسازی سیستم اپتیکی به وسیله بر قراری دائمی جریان گاز هایی نظیر آرگون یا نیتروژن میباشد.

2-برقراری خلاء در محفظه اپتیک
امروزه حدود نیمی از اسپکترومتر های جدید برای اندازه گیری طول موجهای پایین تر از 200nm از برقراری خلاء در محفظه اپتیک استفاده می کنند و نیمی دیگر از خارج کردن هوای محفظه اپتیک توسط وارد کردن گاز هایی نظیر آرگون و یا نیتروژن بهره می برند.
1-تکنیک جایگزینی گاز بی اثر نظیر آرگون و، نیتروژن و .. به جای هوا در محفظه اپتیک (Argon Gas Purge)
خارج نمودن هوا از محفظه اپتیک از طریق جریان مداوم گاز آرگون یا نیتروژن یکی از راهکارها جهت انتقال طول موجهای کوتاهتر از 200nm (طول موج UV ) به سمت آشکار ساز ها می باشد در غیر این صورت میزان قابل توجهی از شدت نور طول موج های کوتاه توسط مولکولهای هوا ی محفظه اپتیک جذب خواهد گردید و اندازه گیری غلظت واقعی این عناصر را با مشکل مواجه خواهد ساخت.
2-تکنیک برقراری خلاء در محفظه اپتیک توسط پمپ خلاء

استفاده از پمپ خلاء در محفظه اپتیک جهت خارج نمودن هوای درون محفظه اپتیک میباشد.این شیوه از قدیم در دستگاه اسپکترومتر مورد استفاده قرار گرفته و دارای مزیت های فراون می باشد،از جمله این مزیت ها:

عدم استفاده مداوم از گاز آرگون یا سایر گاز های بی اثر و در نتیجه نبود مشکلاتی از قبیل استفاده از گاز مرغوب با خلوص بالا، هزینه تهیه گاز ، مصرف بالای گاز ، ناپایداری شرایط محفظه اپتیک دستگاه ، وجود ناخالصی های موجود در گاز جریان یافته حتی در صورت استفاده کننده دستگاه های تصفیه کننده گازی و …

صرفه جویی در زمان پایداری دستگاه کوانتومتر پس از روشن کردن دستگاه اسپکترومتر (کوانتومتر)

پایداری دستگاه و تکرار پذیری نتایج آنالیز نمونه ها

افزایش صحت و دقت در اندازه گیری عناصر به خصوص عناصردارای طول موج کوتاه درمحدوده طول موج UV نظیر کربن ، گوگرد ، فسفر، …

ایجاد محیطی پایدار و ثابت در محفظه اپتیک

جهت ایجاد خلاء نیاز به استفاده از پمپ خلاء بوده که مانند همه انواع پمپ نیاز به روغن کاری با روغن مخصوص برای کاهش اصحکاک و سایش پمپ های دوار در مقابل هوا میباشد.
برای دستگاه هایی با آشکار ساز CCD نظیر FOUNDRY MASTER میزان خلاء در سطح 0.01 hPa با ولتاژی حداکثر 12 V برای انتقال نور UV کافی می باشد.
دستگاهای مدل Foundry Master از تکنولوژی آشکار ساز های CCD استفاده می کنند و نیاز به ولتاژ بالا برای آشکار ساز های CCD شان ندارند.بالاترین ولتاژ استفاده شده در این دستگاهها در حدود 12V می باشد.همانطور که قبلا گفته شد سطح فشار خلاء به میزان 0.01 hPa کافی بوده و براحتی توسط پمپ های Rotary قابل دستیابی است. و به راحتی امکان مکش هوای محفظه اپتیک به سمت پمپ وجود خواهد داشت در این حالت پمپ خلاء کمترین میزان اصحکاک را داشته و امکان نشت روغن در این دستگاه ها ی اسپکترومتر نزیک به صفر می باشد.

با این وجود جهت جلوگیری از خطرات احتمالی در صورت شکستن یا خرابی پمپ خلاء در کوانتومتر های مدل Foundry Master پمپ خلاء به یک فیلتر روغن مجهز شده که مابین محفظه اپتیک و ورودی پمپ قراردارد و قادر به نگهداری روغن پمپ میباشد و به منظور تحقق الزامات بهداشت اگزوز پمپ جهت جلوگیری از هرگونه آلودگی محیطی به فیلتر غبار روغن مجهز گردیده است.
[/av_textblock]

نوشته‌های مشابه