بلوئر هوا Blower

بلوئر هوا یکی از تجهیزات پرکاربرد در صنایع گوناگون است. بلوئرها انواع گوناگونی دارند؛ که با توجه به اهداف مختلف مورد نیاز در صنایع گوناگون، طراحی و ساخته شده‌اند. شرکت صنایع واکیوم پارس از جمله شرکت‌های فعال در حوزه تجهیزات صنعتی مرتبط با وکیوم و بلوئر است. ما سال‌هاست در این حوزه مشغول فعالیت هستیم؛ و می‌توانیم مشاور و تامین‌کننده خوبی در این زمینه برای شما باشیم.

بلوئر چیست

بلوئر کاری دقیقا برعکس دستگاه وکیوم را انجام می‌دهد. در جایی که وکیوم دستگاهی برای مکش هوا، سایر گازها و حتی مایعات است. بلوئر هوا به عنوان یک دمنده هوا عمل می‌کند. دستگاه‌های بلوئر صنعتی دارای پیچیدگی‌های خاصی بوده و انواع مختلفی دارند؛ اما شاید بتواند انواع کولرها را نمونه‌ای ساده از عملکرد بلوئر دانست. البته با بررسی انواع بلوئر صنعتی متوجه خواهید شد که ساختار آنها بسیار پیچیده‌تر از یک دستگاه دمنده ساده است.

بلوئر در چه صنایعی کاربرد دارد؟

این دستگاه‌ها در صنایع گوناگونی کاربرد دارند. از ساده‌ترین صنایع می‌توان به پمپ‌های سمپاشی، دمنده‌های خشک کننده، تمیز کاری گرد و غبار، جاروبرقی‌های صنعتی، سیستم‌های آب و فاضلاب و… اشاره کرد.

کاربرد دیگر بلوئرها در صنایع غذایی گوناگون مثل کارخانه‌های تولید آرد، استخرهای پرورش آبزیان و… است. استفاده از بلوئرهای خاص در صنایع پیچیده‌تر مانند نساجی، معدن، صنایع چوب، صنایع آب‌کاری، نفت و گاز، کاشی و سرامیک، کاغذ و مقوا و… است. البته موارد ذکر شده تنها بخشی از صنایعی است که از بلوئر در فرآیندهای خود بهره می‌برند؛ و این لیست می‌تواند بسیار مفصل‌تر از این باشد.

همچنین در بسیاری از صنایع باید از دستگاه‌هایی استفاده کرد که دارای هر دو کارایی دمندگی و مکندگی هستند.

انواع بلوئر

با انواع بلوئر آشنا شوید:

همان‌طور که گفتیم این دستگاه‌ها انواع مختلفی دارند. در زیر یک تقسیم‌بندی کلی از انواع بلوئرها بر مبنای کارایی آنها ارائه شده است. هر صنعتی نیازمند دستگاه مناسب خود است؛ و هر دستگاهی نیز ویژگی‌های تخصصی خود را ارائه می‌دهد.

بلوئر فن Fan Blower

به زبان ساده هر مدلی از فن‌ها در این دسته قرار می‌گیرند. فن‌ها توانایی انتقال جریان هوا را دارند. البته مدل‌هایی از این دستگاه توانایی دمندگی برای سایر سیالات را نیز دارند. فن بلوئرها تنها عمل دمندگی را انجام می‌دهند؛ و اگرچه جریان هوای زیادی را منتقل می‌کنند؛ ولی توانایی تولید فشار بالایی ندارند. در واقع فشار بالا را باید توسط کمپرسورها ایجاد کرد.

بلوئر روتس لاب   Roots Lab Blower 

این مدل تنها یک بلوئر نیست. روتز بلوئرها می‌توانند در هر دو کارایی دمندگی و مکندگی را ارائه دهند. این مزیت باعث شده است که از این دستگاه‌ها در صنایع متنوع‌تری استفاده شود. نکته مهم دیگر درباره این دستگاه تنوع بسیار بالای انواع آن، بر اساس میزان توانایی در هوادهی یا مکندگی است.

بلوئر هوا
بلوئر هوا