صفحه ی اصلی سوالاتدسته بندی: متفرقهپاشش حرارتی ( متال اسپری ) چیست؟ و چه فوایدی دارد؟متال اسپری شافت بلوئر هوا – متال اسپری شافت وکیوم پمپ
مهیا 4 هفته قبل

 

پاشش حرارتی ( متال اسپری )

۰۹۱۲۳۹۶۰۹۹۵

از تکولوژی پاشش حرارتی(متال اسپری) با استفاده از فلزات گوناگون نظیر فولاد ضد زنگ ،انواع فولادهای آلیاژی، آلومینیوم ،مولیبدنیوم و بابیت در بازسازی و افزایش مقاومت سایشی و خوردگی انواع قطعات صنعتی استفاده می شود.از جمله ویژگی های این فرایند، عدم ایجاد شوک های حرارتی و هرگونه تخریب در سطح فلز پایه می باشد و مزیت آن نسبت به کرم سخت علاوه بر امکان استفاده از فلزات با خواص گوناگون ،سرعت پوشش دهی و ضخامت بسیار بالای آن می باشد.
پدیده خوردگی پیدیده ایست الکتروشیمیایی که از انواع آن عبارتند از:
 
تصویر خوردگی قطعات
تصویر خوردگی قطعات

 1. خوردگی بر اثر مواد شیمیایی
 2. خوردگی بر اثر برخورد ذرات جامد معلق در سیال عبور کننده با سطح
 3. زنگ زدگی در اثر تماس با محیط مجاور
 4. سایش دو سطح نسبت به هم

برای مبارزه و جلوگیری از خوردگی راه های مختلفی وجود دارد که با توجه به شرایطی از قبیل:نوع تاسیسات , توان سرمایه گذاری،شرایط آب و هوایی و… میتونن مورد استفاده قرار بگیرند.
راه کار های پیشگیری عبارتند از:

 1. انجام حفاظت های کادودیک
 2. رنگ آمیزی قطعات و تاسیسات
 3. آبکاری و پوشش دادن به روش های قدیمی
 4. پوشش فلزی

  تصویر متال اسپری-خدمات ۱

هرکدام از روش های بالا داری شرایط خاص ، و بعضا معایبی هستند.ولی من میخوام روش چهارم رو بهتون معرفی کنم.
روش فلزپاشی یا متال اسپری در سال ۱۹۶۵ در کشور آمریکا به دلیل خسارت بسیار بالای ناشی از خوردگی و فرسودگی قطعات و تاسیسات ابدا و به کارگیری شد و از اوایل دهه ۷۰ شمسی این تکنولوژی وارد ایران شد و در صنایع محدودی مانند صنایع هواپیمایی مورد استفاده قرار گرفت.
همانطور که اشاره شد متال اسپری میتواند در برابر فرسودگی و خوردگی در برابر عوامل مختلف از قطعات و تاسیسات محافظت کند،یعنی به نوعی قبل از به کار گیری قطعات گوشش فلزی بر روی آن بسته به نوع کار کرد قطعه ایجاد کنیم که سبب افزایش عمر مفید قطعات بشود.
اما روش متال اسپری بعد از خورگی و فرسایش قطعات هم کاربرد دارد و یکی از روش های بازسازی نیز به حساب می آید،شاید روش های قدیمی و منسوخ شده بازسازی به گوشتون خورده باشه ولی روش متال اسپری داری مزیت های فراوانی نسبت به روش های قدیمی است که ما در سایت خودمان به طور مفصل به آن پرداختیم.
شما عزیزان میتوانید با مراجعه به صفحات دیگر سایت تمامی مباحثی که در این نوشته بیان شد به طور کامل مشاهده و مطالعه فرمائید و همچنین نمونه کار ها و روش کار متال اسپری را نیز مشاده و با آن آشنا شوید.
شرکت تکنوصنعت مفتخر است که از سال ۱۳۷۲ جزو اولین مراکزی بوده است که متال اسپری را به صنعت ایران معرفی نموده و همچنان به دانش بالا ، تجهیزات روز دنیا و کادری مجرب و با تجربه خدمات متال اسپری را ارائه میدهد.
خدماتی که شرکت تکنوصنعت در زمینه متال اسپری ارائه میکند عبارت است از:

 1. بازسازی انواع سیلندر های چدنی و آلومینیومی
 2. بازسازی اواع سرسیلندر و جبران کسری ضخانت آن
 3. ساخت و بازسازی یاتاقان در ابعاد مختلف
 4. بازسازی قطعات کمپرسور
 5. بازسازی میل لنگ
 6. بازسازی قطعات صنعتی مانند:انواع شافت ها-قالپاق های صنعتی-قطعات دستگاه های صنعتی و…